niedziela, 9 września 2012

Światowy Dzień MPD

W piątek trafiłam przez przypadek na artykuł informujący o tym, że 4 września odbył się pierwszy World Celebral Palsy Day (Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego). Choroba dotyka ok. 17 mln ludzi, a kolejnych 350 mln jest powiązanych z MPD za sprawą swoich najbliższych. Dzień ten będzie obchodzony każdego roku w pierwszy wtorek września. Ta ogólnoświatowa inicjatywa ma na celu zwracanie uwagi na rzeczywistość osób zmagających się z tym schorzeniem i podejmowanie działań, które będą ją polepszać. Tegoroczne hasło brzmi "Zmień mój świat w minutę!" i podkreśla fakt, że wystarczy naprawdę niewielki gest, by osoba chorująca na MPD mogła normalnie funkcjonować. 
Więcej informacji na ten temat można  znaleźć na http://www.worldcpday.org
Moim zdaniem pomysł jest świetny. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Polska dołączy do tego przedsięwzięcia, a w kolejnych latach będzie przybywać inicjatyw integrujących, by osoby zmagające się z MPD nie traciły chęci i wytrwałości w walce o szczęśliwe życie przy wsparciu otoczenia, a ludzie zdrowi mieli odwagę wyjść chorym naprzeciw.

*****

W sobotę pojechaliśmy całą rodziną na ślub Zoszkowej cioci. Dla mnie to jeden z tych momentów, w których daję się skusić na bardziej odświętny makijaż. 
W czasie jazdy autem, ni stąd ni zowąd Zosia powiedziała kilka razy "mama"...! To słowo wypowiedziane przez nią słyszałam po raz ostatni jakiś rok temu. Mała wie jak rozłożyć na łopatki. Oczywiście popłynęła łza, nos się zrobił czerwony, a w sercu poczułam mocne ściśnięcie. Pomyślałam sobie, że niezła z niej łobuza, bo w ciągu roku na próżno nasłuchiwałam czy "mama" się czasem nie pojawiło, a jak ma co z twarzy "spłynąć", to proszę bardzo. Ale co tam, biorę co Mała daje, z ogromną radością, że znowu mogłam to usłyszeć i nieustanną tęsknotą za Zosią świadomie mówiącą. Nawiew w samochodzie dał radę uratować makijażową sytuację na szczęście J
Na miejscu, podczas wesela, naszym odkryciem okazał się Zoszkowy pęd do tańca. Tata, wujkowie oraz Dziadek okazali się bezcenni we wspieraniu naszego coraz cięższego Bąbla. Trzymana na rękach, z niegasnącą radością oddawała się pląsom i piruetom przez długi, długi czas. Zoszka stawaj na nogi, taniec czeka J!


Ranking blogów kampanii społecznej Na jednym wózku

Więcej informacji w zakładce "Konkurs na blog"

7 komentarzy:

 1. A będzie można obejrzeć jakieś zdjęcia tańczącej Zoszki? musiała fajnie wyglądać :)
  Co do konkursu to zauważyłam, że można oddawać więcej niż jeden głos dziennie ;)
  A gdzie można obejrzeć wyniki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego co mi wiadomo, to z poszczególnego adresu IP można oddać 1 głos dziennie. Wyniki są dostępne tutaj: https://www.promykslonca.pl/pl/na-jednym-wozku/589-blogi-zgoszone-do-programu
  Nie sądziłam, że raczkujący blog może otrzymać tyle głosów :) Baaardzo wszystkim klikającym dziękujemy!

  Co do zdjęć, to przyznaję szczerze, że tyle było rzeczy do zabrania, że zrezygnowaliśmy z aparatu. Ale kilka osób zdjęcia robiło, więc jak tylko coś wpadnie w nasze łapki, opublikuję na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 3. 0 Mbps up on three haiг-rаіsing HSPA bands in additіon to classic styles which аre uѕually аsked by уour сustomeгs.

  Staу on toρ of faѕhiοn trеnds.
  Deреnԁing on what a person ωants to ρortгay about hіѕ or hersеlf,
  we can sеe іt through their dressing stylеs
  only. Αny fabгic can be used to make kurtas of variоus designs сan fashіon
  be bought.

  Hеre is my wеb-site ... Thoi trang nam

  OdpowiedzUsuń
 4. It's of course backwards compatible with usb 2. Best of all, make sure you tell the recipient to plug it in. 1 inches wide by 0. 0 ports and a user-replaceable six-cell battery that promises up to 12 bits. 0 in its chips, marking the first instance of a major PC processor supplier getting behind the standard, only finished the standard in July.

  my website: bikini

  OdpowiedzUsuń