sobota, 25 stycznia 2014

Jasełka

Pierwsze przedszkolne Jasełka za nami. Była prapremiera dla rodziców oraz, tydzień później, premiera dla Babć i Dziadków z okazji ich święta.
Jasełka to zupełnie nowe doświadczenie dla Zosi, solidnie trenujące skupienie i koncentrację, co nie było łatwe, biorąc pod uwagę, że Zoszka obudziła się w tych dniach tuż przed 5.00 rano i o 7.00 już była zmęczona.

Początek nie był sielski. Zoszka przywitała dzień histerią grubego kalibru, oporną na wszelkie sposoby uspokajania naszego wierzgającego Blondaska. Gdy Zosiula dotarła do etapu pochlipywania i pociągania nosem nad śniadaniem, zaproponowałam, że może byśmy tak jeszcze raz zaczęły ten dzień.
- Dzień dobry córeczko! - powiedziałam.
- Dobrrry! - zawołała Zosia, po czym posłała buziaka i uśmiechnęła się radośnie.
Ufff...

Jasełka były dla mnie wyjątkowym obrazkiem. Było to moje pierwsze przedszkolne przedstawienie z udziałem Zosi. Nie koncentrowałam się na jej zniecierpliwieniu, ale na małych pozytywach: była wśród dzieci, potrafiła uważnie słuchać kolęd, potrafiła przez chwilkę zająć się sypaniem konfetti w formie gwiazdek i przytrzymać różdżkę - gwiazdę bez natychmiastowego wyrzucania jej na ziemię, całkiem dobrze radziła sobie z tłumem obcych ludzi. Ktoś powie - co w tym nadzwyczajnego? Dla mnie było, bo każdy z tych małych, niepozornych drobiazgów daje nadzieję, że wraz z upływającym czasem Zosia będzie coraz aktywniej i bardziej świadomie uczestniczyć w podobnych przedsięwzięciach czy zabawach.
Jestem pełna podziwu dla pań przedszkolanek. Wyobraźcie sobie grupkę dzieci, każde z innym problemem dotykającym czy to możliwości poruszania się, komunikacji czy wogóle rozumienia tego, co się wokół  niego dzieje. Do tego przedstawienie: charakteryzacja, scenografia, uczenie dzieci tekstów, pilnowanie ciągłości Jasełek, radzenie sobie z nieprzewidzianymi zachowaniami maluszków. Ogarnięcie całości naprawdę nie jest łatwe, a mimo to co roku panie opiekujące się naszymi bąblami potrafią dobrać scenariusz do możliwości przedszkolaków i zaangażować bez wyjątku wszystkie dzieci. Każdy szkrab otrzymał rolę.
Maryja siedziała na specjalistycznym siedzisku tak jak i niektóre anioły. Pastuszkowie zmierzali do małego Jezusa pchani na wózkach przez panie przedszkolanki, królowie byli wspomagani suflerami i zachęcani do głośnego i wyraźnego mówienia swoich kwestii. A Pan Jezus obserwował sobie wszystko spokojnie, otoczony pluszową trzódką Trudno się nie wzruszać.


Według Taty zdjęcie pt. "Rada Jedi" 








Jeżeli w przyszłym roku pobudka będzie podobna do tegorocznej, Zoszka może śmiało wcielić się w rolę małego diabełka :P

14 komentarzy:

 1. Super Zosia :) Na pewno takie przedstawienie było dla Was rodziców bardzo wzruszającą chwilą:) I życzę Wam więcej takich chwil:)
  P.S. Piękna jest ta Twoja córunia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest pomysł by podobne przedstawienia odbywały się częściej w Zoszkowym przedszkolu :)
   Pozdrawiamy ciepło!

   Usuń
 2. Przepiękne zdjęcia, atmosfera cudowna, nasze dzieci jeżeli dostają wyzwania są w stanie je na miarę możliwości zrealizować, Brawo Zosiu, Nasze dzieci są grzeczne- kreowane przez nas- wcale nie są diabełkami ;-) powodzenia :-))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia :-).Ja na jasełkach moich chłopców, zawsze się poryczę
  Cudowne przeżycie Gratulacje

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawooo Zosiak! Pękamy z dumy:) Oby coraz więcej takich kroczków. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękna inicjatywa! Jestem pod wrażeniem całego przedsięwzięcia, Aktorów, Reżyserów i wyobrażam sobie dreszcz wzruszenia na Widowni!
  Rozumiem też i cenię Twoje "drobne" radości- ich rozmiar jest po prostu kwestią punktu odniesienia:) No i ten humor Waszego Taty......:)
  Pozdrowienia dla Zosi! i dla Was!

  OdpowiedzUsuń
 6. No i się poryczałam! Całuski od Karola i jego mamy

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziewczyny, jakie Wy jesteście ładne! :)

  No i koszulka z żyrafą: +100 do atrakcyjności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żyrafa z długą szyją nadaje aniołom dobry kierunek, ku niebu ;)

   Usuń