czwartek, 20 marca 2014

AAC - krok naprzód - PECS

Na codzień Zoszka komunikuje się z nami poprzez gesty czy krótkie słowa. Staramy się również uważnie jej słuchać, bo nieraz potrafi nas zaskoczyć nowym wyrazem pasującym idealnie do sytuacji.
Od dłuższego czasu staraliśmy się wprowadzać także symbole obrazkowe, ale Zosia nie rozumiała o co chodzi i zwyczajnie zgniatała lub wyrzucała karteczki.
Kilka miesięcy temu nastąpił przełom. Rozpoczęliśmy pracę w systemie PECS (Picture Exchange Communication System). I nasza Zoszka bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. System wprowadzania symboli poprzez wymianę obrazka na jego rzeczywisty odpowiednik zadziałał idealnie. 
Program składa się z VI faz, z których pierwsze dwie mamy już za sobą (idziemy jak burza ). Zoszka zrozumiała pierwszy etap w 5 minut, a drugi na przestrzeni kilku tygodni. Mądra dziewczynka!
Cel na najbliższe miesiące to doskonalenie fazy III, czyli zaznajamianie Zosi z kolejnymi symbolami. Pracujemy głównie na rzeczownikach, ale to, w jaki sposób będziemy dalej uczyć się PECS-a, zależy od Zosi. System jest plastyczny i można go modyfikować w zależności od możliwości dziecka.

Zrobiłam dla Zoszki - zgodnie z otrzymanymi instrukcjami - skoroszyt, w którym umieszczamy nowe symbole, z pomiędzy których Zoszka może wybrać adekwatny dla danej potrzeby:
Pamiętam moje ogromne zdziwienie gdy Tata wracając z zajęć powiedział, że Zoszka rozpoznaje prawidłowo niektóre symbole (np. jeżeli chce się bawić piłką, wybiera obrazek z piłką mając do wyboru kilka symboli).

Wydawało mi się to zupełnie niemożliwe, a jednak!

Chwilo trwaj 

4 komentarze:

 1. :)
  Jak dobrze , że jest AAC:)

  Uprzejmie uprasza się o wyściskanie Zoszki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baaardzo dobrze, że jest AAC :)
   Prośba spełniona :)
   Uściski i dla Was!

   Usuń
 2. Pozwole sobie powtórzyć za Aga jak dobrze, że jest AAC, my doszliśmy do fazy 4

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooo, brawo!! Mam nadzieję, że kiedyś i my wskoczymy na ten poziom :)

   Usuń